Книги для підлітків

Ірен РОЗДОБУДЬКО  «АРСЕН» 
13-річний Арсен опікується мамою, адже тато пішов із сім’ї. Під час канікул йому не хочеться залишатися в місті, і хлопець вирушає у село. Там йому випадає багато чого зрозуміти, усвідомити, подолати образу на батька, ревнощі до малої сестрички і навіть… закохатися. Підліткова книга про дорослі проблеми…













Оксана ДУМАНСЬКА  «ШКОЛЯРКА З ПЕРЕДМІСТЯ» 

Авторка назвала свою книгу «щоденником, дописаним з уяви». Розповідь про старшокурсницю, яка знаходить свій щоденник, і перед її очима постають картинки шкільного життя у провінції. Перше кохання, відсутність поряд батьків, розчарування, злі язики та плани на майбутнє – усе це хоч вже не по-дитячому наївно, проте чисто та відверто.





Оксана Радушинська  

"Метелики в крижаних панцирах"

Головна героїня, дівчина Ярина, після автомобільної катастрофи прикута до інвалідного візка. Навколо неї – атмосфера відчуження, створена горем, неприйняттям, нерозумінням. Сховавшись у свій крижаний панцир, дівчина рятується від нових можливих потрясінь. Але одного дня виявляється, що і від повноцінного життя – теж. Не було б щастя, та нещастя помогло. Один кримінальний випадок знайомить Ярину із симпатичним хлопцем, і раптом під крижаним панцирем починають жити метелики.
Зворушлива і романтична історія, хоч і не в усьому досконала, заслуговує на увагу читачів як книжка, яка не боїться складних тем і багато про що говорить уперше. А лінія кохання у повісті Оксани Радушинської  – саме те, що треба для читання гарного  вечора.





Книга, що вражає своєю відвертістю. Про школу, родину, суспільство, полишених самих на себе дітей, і взагалі про життя, яким воно є – без прикрас і без купюр, сповнене суворих реалій і випробувань. Може, хтось скаже, що бути дитиною, тим паче підлітком – просто. Але якщо ти відрізняєшся від решти, скажімо, надмірною вагою, тобі не оминути зневаги і знущань однолітків і навіть дорослих. Однак у тебе залишається шанс знайти в собі силу піднятися над своїми образами, зусиллям волі змусити себе стати «таким», який порятує не лише себе, а й простягне руку допомоги слабшому.



13-річним героям оповідань цієї книжки доводиться – може, вперше в житті й часто в драматичних ситуаціях – зробити рішучий вибір на користь або добра, або зла. Так вони пізнають людей і пізнають себе. Які методи годяться в боротьбі за перемогу на конкурсі краси? Що робити, коли товариш в біді – бігти за дорослими чи намагатися рятувати самому? Чим «віддячити» не надто доброзичливому учителеві – осудом чи співчуттям?..







Тарас Шило.   "Літак в небі"

Прихильники серіалів на зразок «Друзів», легеньких жартівливих історій про життя юних та безтурботних одразу засмакують цю книжку. Це розповідь про кількох друзів-старшокласників, які навчаються у Бориславській гімназії. Вони непогано вчаться, ходять до репетиторів і готуються до ЗНО. Окрім навчання, друзі ходять у походи, разом святкують Новий рік та дні народження. Почергово до кожного з них приходить кохання, а з ним і конфліктні та непередбачливі ситуації, які їм доводиться вирішувати.
У повісті немає філософських роздумів, психологічних портретів героїв, яскравих персонажів (ну, хіба що Юзик на їхньому фоні дещо дивакуватий). Дуже багато школи, підготовки до ЗНО та випускних іспитів.

         
  Катерина Штанко  «Дракони, вперед!»

Одна з найулюбленіших українських дитячих графіків Катерина Штанко майже закинула малювання. Справжні поціновувачі її таланту в розпачі — як таке могло статися? яка цьому причина?.. Нелегко повірити, але причина насправді прекрасна: віднедавна Катерина Штанко відчула в собі вулканічні пориви до... письменницької праці. Замість ілюструвати чужі твори, вона вирішила писати свої. І що вже найнеймовірніше — з легкістю написала просто цікавенну казкову повість! Київський школяр, захопившись біологією, випадково вирощує... дракона, який круто змінює його звичне життя... Ця феєрична казка є певною мірою і детективом, і пародією на детектив. Тут і легке фентезі, і дитяча «бондіана», і багато пізнавальних моментів. Це перша повість визначної української ілюстраторки. І якби ж ви знали, як нелегко було вмовити її проілюструвати власну книжку...


Анна Гончаренко «Гра. Кіготь дракона»


Авторці вдалося створити багатошарову, заплутану, майже детективну історію, вправно жонглюючи століттями й часами і двома десятками персонажів.
Сюжетна лінія доволі стрімка, і на якомусь етапі – відірватися від гри, у яку потрапили 16 підлітків із різних країн, але з єдиним прагненням – перемогти і здійснити своє найсильніше бажання, неможливо.
У кожного підлітка-персонажа – свої непрості теми й табу. У головної героїні Соні загинули батьки, і вона стає дратівливим, понурим, некерованим дівчиськом, подружку Дашу не визнає за рівноправного гравця власний тато, племінниця Марта звикла до чоловічої уваги й до потакання всіх своїх примх, Петруша комплексує через вагу, а Владлен – типічний зубр-відмінник, що підлизується до викладчів. І всі вони мають свої амбіції, або несуть печать амбіцій власних батьків.
Але на якомусь етапі всі ці неідеальні, складні, але по-своєму цікаві молоді люди зустрічаються із нелюдськими випробуваннями, а, радше, звіриними: чи можна підставити чи навіть убити колегу ради перемоги? чи можлива дружба між конкурентами? а справжня любов і довіра? і власне, як закінчити кровожерливу гру?

                                                      Марина та Сергій Дяченки  "Ключ від Королівства"
«Ключ від Королівства» — перший роман трилогії про пригоди школярки-семикласниці Ліни Лапіної (до трилогії також входять романи «Королівська обіцянка» і «Зло не має влади»). 
Ліна поверталася зі школи додому — втомлена, з важезним рюкзаком за плечима. Незвичайний випадок у тролейбусі привернув до неї увагу дивного чоловіка. Його звали Оберон і, як потім з’ясувалося, він був королем мандрівного Королівства. Ліну, що не одразу погодилася стати бойовим магом, чекають розчарування і перемоги, страх і радість, дружба і зрада…

Потрапити в Королівство легко. Піти мандрувати дорогами, захищаючи себе й супутників від небезпек, — просто. Повернутися додому — лише один крок. 
Часом лише один крок відокремлює зраду від помилки, вірність від боягузтва, стриманість від байдужості, а сумнів від заздрості. Один крок до трону. 
Який крок зробиш ти?







Ви ще не читали такої відвертої, правдивої та проникливої книжки, де з надзвичайним розумінням описуються проблеми чотирнадцятирічних. Вічно похмура Агата, легковажна Клаудія й старанна відмінниця Зося – однокласниці, але не подруги. Занадто вони різні. Та несподівано доля зводить дівчат разом. Вони отримують незвичайне завдання – читати вголос їхній однолітці Магді, яка лежить у комі після нещасного випадку. Вражена Агата розуміє, що ця дівчина і є таємничою незнайомкою, яка віднедавна постійно їй снилася! Своїми здогадами вона ділиться із Клаудією та Зосею. Тепер у них є спільна мрія: Магда мусить прокинутися…



Цього разу із типовими – і не дуже – підлітковими труднощами стикається Міхал, 16-річний варшав’янин. Він мешкає в просторій квартирі в прстижному районі Варшави, батько більшу частину доби перебуває на роботі, ніколи не відмовляє в кишенькових грошах. У школі теж все добре. Смакуючи перспективу відпочинку в Португалії та мовного табору в Лондоні, хлопець і не підозрює, яку несподіванку готує йому доля. Авторка із традиційною проникливістю і правдивістю відтворює світ старшокласників, з його прагненнями, страхами і бунтарством, та гармонійно переплітає його зі світом дорослих – батьків і друзів родини – для ще більшої глибини та розуміння, наскільки непросте навіть ідеальне, на перший погляд, життя.







12Малгожата Гутовська-Адамчик

" 220 маршрутів"

У квітні друком вийшла друга книга польської авторки із так званої дилогії про двох братів. Якщо перша історія «110 вулиць» була здебільшого про старшого брата Міхала, то друга книга «220 маршрутів» – про молодшого Міхася. Але загалом це окрема історія, а не продовження сюжету першої книжки.
Це не лише історія про дружбу хлопців у підлітковому віці, але й про важливі моменти вибору, сумнівів, ревнощів та, на перший погляд, банальних непорозумінь. Тут немає романтичних історій про перше кохання – тобто така історія є, але вона стримано-чоловіча та розсудлива. Це також книжка про важливі екзистенційні та духовні моменти.
Ну і яка підліткова історія без мрій про рок-групу і справжні музичні інструменти. Авторка відмінно склала іспит на знання всіх деталей барабанної установки, імен відомих гітаристів та барабанщиків, їхнього репертуару тощо. Історія звучить по-справжньому підлітково і без перегинів у бік емоційності, трагічності та невиконаних домашніх завдань.




Обзивають мене Мурахоїдом


Переклад з німецької Олександра Мокровольського.
Підліткова серія «13 + »
Якщо у дівчинки великий ніс, мишачі очиці і крихітне підборіддя, цього досить, аби постійно чути за спиною глузливе “ Мурахоїд” !
Через це Тезі вважає своє життя пропащим.
Та попри все, ця історія, в якій є зниклі фото, антислинові щіти, сусіда- ненажера, п'ятеро котів, дивна бабуся,
чорні ворони, зогнилі помідори і побитий однокласник, - ця історія закінчиться просто чудово.


12 новинок для підлітків


Найкращі книжки 2019р.

9 книг для підлітків

"Тил" 

13 книг









Андрій Бачинський «140 децибелів тиші»

Ірен Роздобудько «Ліцей слухняних дружин»

Ірина Вільде «Метелики на шпильках»



"Середня школа" Паттерсон і Кріс Теббетс (2 частини)

"Робот" Девід Едмонс і Берті Фрейзер.

"Джерело" Айн Ренд






Немає коментарів:

Дописати коментар